0546290850

כיצד לתקשר בצורה יעילה עם ילדכם?

נסו את תשעת העצות הבאות בכדי לתרגל את כישורי התקשורת המילוליים והבלתי מילוליים שלכם:


1. הקשבה פעילה

הקשבה פעילה עוזרת לילדים להרגיש ששומעים ומבינים אותם. על ידי שימוש במחוות כמו עידוד חיוכים והנהונים מאשרים, אתם יכולים להראות שאתה עסוקים במה שילדכם אומר ובאמת אכפת לכם. ירידה לאותו גובה העיניים של ילדיכם בזמן שהם מדברים יכולה לעזור להם להרגיש בטוח יותר ומחוברים אליכם יותר.


הראו שאתם מקשיבים בקשב רב למה שיש להם לומר על ידי שאלת אותם שאלות כמו "מה?" "למה?" ואיך?". זה גם עוזר לילדכם לשפר את מיומנויות התקשורת שלהם בכך שהם לומדים לספר סיפור ואילו פרטים לכלול. 

2. הקשבה רפלקטיבית

דרך מצוינת להראות לילדכם שאתם שמים לב ואכפת לכם ממה שיש להם לומר היא להתנהג כמו מראה. חזרו על מה שהם אומרים לכם באמצעות מילים שונות. לדוגמה, אם הילד אומר, "אני לא משחק עם מרקו יותר", ניתן להגיב: "אתה לא משחק עם החבר שלך?". זה משאיר מקום לילדיכם לבטא את רגשותיהם ללא שיפוט. אתם עשוי להיות מופתעים עד כמה יש להם לומר!


3. דיבור ברור

השתמשו בשפה מובנת לילדכם ומתאימה לגילם. היו ברורים, ספציפים וללא מילות גנאי. שימוש בשפה נעימה מהווה דוגמה חיובית לילדיכם. זכרו, השיחה צריכה לגרום לקטנים שלך להרגיש מכובדים ואהובים.


4. הימנעות משוחד

מתן תגמולים כגון ממתקים עבור התנהגויות בסיסיות עשויים לתת תחושה של שליטה לטווח הקצר, אך הם אינם מאפשרים לכם לפתח גבולות ברורים ועלולים להוביל לחוסר אמון בינכם לבין ילדכם. נסו להגדיר ציפיות ברורות ומציאותיות לגבי מה שהייתם רוצים שילדכם יעשו, שבחו התנהגות טובה כשאתם רואים אותה, 

והשתמשו בהשלכות רגועות כדי לעודד התנהגות טובה יותר בעת הצורך.


5. הסבר רגשות

כדי לעזור לילדכם לפתח אינטליגנציה רגשית, חשוב להם ללמוד כיצד לתת שמות לרגשותיהם. כאשר ילדיכם מביעים את רגשותיהם באופן מילולי, הקשיבו למה שיש להם לומר באמפתיה וללא שיפוטיות. חשבו איך החיים נראים דרך העיניים שלהם. אם ילדכם הקטן מביע את רגשותיו בצורה לא מילולית - למשל באמצעות התקף זעם או צחוק מפעילות שהוא נהנה לעשות - עזור לו לתאר את תחושותיו, כגון שמח, עצוב, נינוח, פגוע, מפחד ,רעב, גאה, ישנוני, כועס, חסר אונים, עצבני, נבוך או שמח.


6. שימוש בהצהרות 'מבחינים'

כאשר אתם משבחים את ילדיכם על פעולות ספציפיות, הדבר עוזר להם להרגיש טוב עם עצמם ומאפשרים להם לדעת אילו התנהגויות אתם אוהבים. במקום להגיד "כל הכבוד!" נסו להיות יותר ספציפיים עם האמירה 'שמתי לב': "שמתי לב ששמת את כל הצעצועים שלך במקום. כל הכבוד!"


7. נהנים ביחד

ככל שהילדים שלכם גדלים, הורות יכולה להיראות כמו משימה רצינית יותר. לכן חשוב על אחת כמה וכמה ליהנות ביחד משיחה קלילה - זו דרך מצוינת לחזק את מערכת היחסים שלכם! מצאו דרכים להתייחס לילדיכם על ידי אמירת משהו חיובי על משהו שאכפת להם ממנו, שימו לב לתחומי העניין שלהם והתבדחו יחד. זכרו, תצחקו עם ילדכם אך לעולם לא על ילדכם.


8. התמקדות בהתנהגות

אם אתם כועסים על ילדכם בגלל משהו, וודא שהביקורת וההערות שלכם מופנות כלפי התנהגותו ולא כלפיהם כאדם. לדוגמה, במקום "אני לא אוהב שאתה מבולגן", נסה "אני לא אוהב את זה כשאתה משאיר את הבגדים שלך על כל הרצפה."


9. דוגמה אישית

שקול איזו דוגמה אישית אתם נותנים לילדיכם. ההורים הם ההיכרות של הילדים עם העולם. מה שילדכם רואים אתכם עושים חשוב לא פחות ממה שהם שומעים אתכם אומרים.


הבטחו לילדיכם הבטחות שאתם בטוחים שתוכלו לקיים אותן. הדבר עוזר לבנות ולשמר אמון בינכם לבין ילדיכם.


 


זכרו, טוב לב ואהבה היא תמיד הדרך לפעול בעת יצירת קשר ותקשורת עם ילדכם!


logo בניית אתרים